I. Historia magista vitae

27. prosince 2012 v 15:18 | Ess Ešová |  Citáty
Historia magista vitae
Ach ne další hodina dějepisu, asi umřu, nesnáším dějiny a vše co s nimi souvisí, tudíž nemám ráda ani minulost. Nerada se ohlížím zpět.
Zazvonilo sedla jsem si a chtěla začít číst knížku. Když v tom přišla učitelka. To není nic divného, spíš mě zarazila její slova, která následovala po jejím příchodu.
"Dnes mi není moc dobře proto bych byla velmi ráda, kdybychom si udělali takovou volnější hodinu. Zvolila jsem téma. Co vám přinesly dějiny?"
Už tušíš co je smyslem citátu? Ne? Čti dál!


"Začneme třeba od Lukáše."
"Dějiny mi daly …," pokračoval, ale já se nesoustředila a začala jsem přemýšlet, co mi přinesl dějepis, dějiny a tohle všechno.
Někdy je život těžký, je to boj bitva, kterou musíte vyhrát přelstít rozumem soupeře bránit svoje nitro jako pevnost a nebýt zranitelný. Musíte se naučit být spravedlivý a naslouchavý jako král umět rozhodnout co je lepší i když obě věci jsou nejlepší.
Častokrát jsem se ptala sama sebe proč je všechno tak jak je ale neuměla jsem si odpovědět. Je pravda, že dějiny nás učí, naši předchůdci dělali chyby a my se z nich snažíme poučit i když někdy je zopakujeme je to jen další krok posunout se vpřed. Žili v bídě a hlady a my se snažíme naučit se vydržet a pomáhat druhým. Ale jelikož i my budeme jednou jen historie minulost vzpomínka něco, co bylo. Děláme také chyby, aby se poučili naši synové a dcery.
Vždy se najde někdo, kdo nejde po směru ale proti směru a je jen na něm zda bere to za správné. Proto si uvědomuji, že já konkrétně jsem se poučila z dějin, i když o nich nevím nic extra ale hlavní je že dějiny jsou učitelkou života.
Tyhle slova ze mě padala, jako vodopád slov učitelka jen stála a koukala.
V PŘEKLADU- Dějiny jsou učitelkou života.
-tento citát jsem pochopila jako poučení, abychom se zamysleli nad tím, zda opravdu věnujeme pozornost důležitým věcem, patří tam i dějiny, z kterých vyplývá mnoho ponaučení…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.